Galiza, 8 de maio: Mobilizacións conxuntas do sector leiteiro en 14 cabeceiras de comarca
Devanditas accións consistirán maiormente en manifestacións, se ben nalgunhas localizacións as e os asistente levarán a cabo concentracións. As duración total das accións reivindicativas será de dúas horas aproximadamente
Asemade, foi solicitado o peche do comercio local, escolas e servizos públicos e privados nas cabeceiras comarcais onde se visualizarán as reivindicacións. As organizacións agrarias agardamos un forte seguimento desta solicitude de paro na actividade.
A estrutura dos actos reivindicativos, malia a ser flexíbel para a súa mellor adaptación en cada punto desta mobilización nacional descentralizada, contará coas seguintes pautas orientativas para a súa cobertura mediática:
– 12:00 Inicio da mobilización: manifestación/concentración
– 12:15/12:30 Toma de declaracións das/os voceiras/os das tres organizacións sindicais e da asociación de cooperativas
– 13:00 Quenda de intervencións públicas de cada organización
– 13:30 Lectura do manifesto conxunto (adxunto neste correo)
– 14:00 Fin da mobilización
Nos catorce puntos haberá representantes do Sindicato Labrego Galego, aos/ás cales poderedes acudir para obter declaracións ou solicitar o apoio que precisedes (Ex.: se non estades na nosa base de datos, podedes deixarlle ás compañeiras/os os vosos enderezos electrónicos para enviarvos imaxes da mobilización).
COMARCAS
1. SARRIA
Luis López
Responsábel da comarca de Sarria
659 735 862
Manifestación.
Comeza: Diante do concello
Remata: Diante do concello
2. PALAS
Adolfo Cabarcos,
Responsábel da Secretaría de Sectores Gandeiros
686 304 122
Manifestación.
Comeza: Concello
Remata: Praza De Galiza
3. CHANTADA
Ana Rodríguez
Responsábel Comarcal de Chantada
659 057 251
Manifestación.
Comeza: Alameda
Remata: Praza do Cantón
4. VILALBA
Lupe Prado,
Responsábel do Sector Lácteo
Margarida Prieto
Responsábel Comarcal Terra Chá
685 805 783
659 985 308
Manifestación.
Comeza:Praza da Constitución
Remata: Praza da Constitución
5. MEIRA
Isabel Villalba
Secretaria de Servizos ao medio rural e soberanía alimentar
608 905 444
Manifestación.
Comeza: Praza do concello
Remata: Praza do concello
6. RIBADEO
Antonio Villarino
Coordenador comarcal de A Mariña
630 970 132
Manifestación.
Comeza: O Xardín, diante do Instituto Gamallo Fierros
Remata: Diante do concello
7. ARZÚA
Xulio Fernández
Responsábel da zona
Arzúa – Melide
686 936 429
Concentración con acto de reparto de leite.
Praza do concello
8. BETANZOS
Xosé Ramón Cendán, Responsábel Comarcal
A Coruña
619 900 002
Concentración Praza do Campo/García Hermanos (Intervencións)
Saída en manifestación até Praza da Constitución (Lectura manifesto)
9. MELIDE
José Ángel García
680 444 391
Concentración
Cantón de San Roque
10. ORDES
Xosé Manuel Calvo
Secretario de Ordenación Territorial e Estruturas
CARME FREIRE CRUCES,
Secretaria Xeral do SLG
686 304 118
619 348 426
MOBILIZACIÓN CENTRAL
Manifestación dende a Praza da Feira até diante do Concello de Ordes
11. SANTA COMBA
Lara Barros
Responsábel do local de Compostela
699 924 632
Manifestación.
Saída e chegada diante da Casa da Cultura no Campo da Feira
12. VIMIANZO
Manuel Cao
686 552 674
Concentración Praza do Concello
Saída en manifestación
13. A ESTRADA
Marcos Louzao
Resposábel Comarcal Tabeirós-Terra de Montes
659 211 523
Manifestación
Comeza da Praza do Concello
Remata Praza Martínez Anido
14. LALÍN
Lídia Senra Rodríguez,
Secretaria de Organización do SLG
609 845 861
Manifestación
Saída Praza da Marina
Remata Praza da Igrexa